Науково-практична дискусія «Оплата праці як фактор забезпечення якості життя»

Науково-практична дискусія «Оплата праці як фактор забезпечення якості життя»

18 квітня 2019 року в тренінг-студії ФОА ТНЕУ відбулася науково-практична дискусія на тему: «Оплата праці як фактор забезпечення якості життя». Модератором заходу була к.е.н., доцент кафедри обліку та контролю в сфері публічного управління ТНЕУ Яцишин Світлана Романівна.
Студенти 2-4 курсів ФОА мали можливість розглянути заробітну плату з точки зору її місця в структурі доходів працівників, оскільки саме від розміру заробітної плати залежить рівень і якість життя населення, розмір майбутньої пенсії, соціальне становище осіб у похилому віці, здоров’я, можливості культурного розвитку, психологічний стан людини тощо.
Доповідачем було простежено динаміку рівня мінімальної заробітної плати в Україні у період 2010-2019 років та проведено порівняння її розміру з іншими країнами, а також з середнім заробітком у країнах Європи.
Аналізуючи причини низьких заробітних плат в Україні було звернено увагу присутніх на динаміку офіційного валютного курсу гривні до долара США та динаміку інфляції, адже в імпортозалежній та сировинній економіці саме ці два макроекономічних індикатори відображають основні тенденції економічного розвитку. Трикратна девальвація гривні призвела до зниження реальної заробітної плати в Україні у доларовому еквіваленті.
Під час дискусії щодо даної проблеми присутні дійшли висновку, що реальне зростання зарплати може відбуватися тільки тоді, коли збільшуються виробництво і доходи бізнесу.
Жваве зацікавлення у студентів викликала інформація про індекс БіґМака. Так званий «Бутербродний» курс – це винахід англомовного видання The Economist, яке визначає, скільки повинен коштувати бутерброд «БіґМак» від «McDonald’s» у тій чи іншій країні, враховуючи курс її національної валюти. Цей індекс найнаочніше оцінює купівельну спроможність різних валют за допомогою вартості макдональдсівського бутерброду завдяки двом причинам:
• McDonald’s присутній у більшості країн світу,
• а сам БіґМак містить достатню кількість продовольчих компонентів (хліб, м’ясо та овочі), аби вважати його універсальним узагальненням продукту народного господарства.
Шляхом нескладних підрахунків студенти вияснили, що гривня недооцінена до долара США на 69%. А тому її курс мав би становити близько 8,9 гривні за долар.
Крім того, під час цієї зустрічі було з’ясовано скільки податків насправді платять українці і на які цілі держава витрачає ці кошти.